ترموول

اتصال لوله ای شکل که از یک طرف بسته است و سنسورهای دمایی مانند ترمومتر، ترموکوپل درون آن قرار می گیرد.

thermovel

thermovel1

انواع ترموول:

Straight (راست)

Tapered (مخروطی)

Step (پله ای)

 

ویژگی های ترموول:

 ترموول ها معمولا از جنس فولاد ضدزنگ می باشند:

SS304, SS316, SS316L, Hastalloy, Monel, Alloy 20,…

ترموول ها می توانند یکپارچه یا تراشکاری شده باشند و نوع اتصال آنها پیچاندن

، فلنچ دار و یا جوشکاری شده باشند.

انواع ترموول ها:

ساده ترین ترموول نوع  است که در یک طرف سیل شده است و دارای یک سری اتصالات است که آن را قادر می سازد که به واحد متصل شوداین نوع ترموول معمولا از فولاد ضد زنگ یکپارچه و بدون درز ساخته می شود. شکل زیر، این نوع ترموول را نشان میدهد، دقت شود که نوع فلنج دار آن نوک باریکتری دارد که سرعت زمان پاسخ را افزایش دهد.

thermovel22

ترموکوپل های با کاربرد وسیعتر، می توانند از مواد صلب و جامدی ساخته شوند،  مانند یک میله که در فاصله ی مشخصی از انتهای آن سوراخ شده است و دارای اتصالات مناسبی برای نصب آن می باشد. دو نمونه از این نوع را در زیر مشاهده می کنید:

thermovel11

برای اغلب موارد کاربرد ترموول در فرایند ها، ترموول های فلزی انتخاب می شوند، اما ترموول ها می توانند از پلاستیک، و سایر پلیمرها حتی از مواد سرامیکی  ساخته شوند. برای مثال ترموول های سرامیکی در دماهای خیلی بالا که معمولا در صنایع شیشه یا سیمان وجود دارد بهتر کار می کنند.

فاکتور­هایی که در انتخاب یک نوع از ترموول­ها موثر است عبارت اند از:

برای اکثر کاربرد های واحد های فرایندی، ایمنی برای اپراتورها و محیط اطراف، مهمترین موضوعی است که باید در نظر گرفته شود. برای این منظور، ملاحظات دقیقی برای ترموول های موجود انجام شده است. در جایی که فشار فرایند پایین و مایع فرایندی نسبتا مضر است، انتخاب نوع لوله ترموول، از جنبه اقتصادی اهمیت دارد. هنگامی که فشار فرایند خیلی بالا باشد (بالاتر از محدوده کاری فولاد ضد زنگ یا فولاد های دیگر)، یک ترموول سرامیکی و ترموکوپل اندازه گیری دماهای بالا تنها گزینه است. (. . ) در مواقعی که فشار فرایند بالا است و یا مایع فرایندی ماهیت مضر دارد( ماهیت سمی یا خطر انفجاری)، نوع ترموول باید انتخاب شود. هنگامی که پاسخ سریع به تغییرات دمایی نیاز است، نوع ترموول   یا مناسب است. سرعت واقعی پاسخ به عوامل متعددی وابسته است-

اتصالات فرایند:

آسان ترین روش اتصال، از طریق رزوه پیچی است. تعداد زیادی رزوه پیچی در هر دو نوع مخروطی و موازی وجود دارد. انتخاب دندانه معمولا به صورت عملی و متناسب با صنعت و کاربرد آن انتخاب می شود.) ترموول های همراه با فلنج بسیار متداول اند که ممکن است به ترموول جوش داده شده باشند یا از یک جامد ساخته شده باشند . که استاندارد های بسیاری در مورد انواع فلنج ها وجود دارد که از این میان برخی فلنج های خاص فقط برای صنایعی مانند دارویی و غذایی کاربرد دارند. برخی ترموول ها برای جوش دادن به لوله طراحی شده اند. این نوع ترموول ها -معمولا در فشار­های بالا و زمانی که خوردگی پایین باشد کاربرد دارد.

انواع مختلفی از نوع ترموول را در زیر مشاهده می کنید:

thermovel2

نمایش آمار بازدید

20962
TodayToday114
YesterdayYesterday225
This_WeekThis_Week100
This_MonthThis_Month6358
All_DaysAll_Days20962